Recipients

This page is a list of students who were presented the following awards at Convocation in May of each year. Links on an individual's name will lead to the remarks made during the award presentation.

Award Name

Recipients

Bryce Allen Award for Reference Services

2016 Jody Ford
2015 Victoria L. Volckman
2014 Holly Luetkenhaus
2013 Carl Lehnen
2012 Matthew Short
2011 Jennifer A. Moore
2010 Robin Elizabeth Miller
2009 Carrie M. Pirmann
2008 Barbara Marie Ruane
2007 Clayton Ross Parcels
2006 Michelle Maloney
2005 Alexander Sonsteby
2004 Rachelle Ramsey

Entrepreneurial Promise Award

2016 Alexandra Budz
2015 Andrea Theresa Gannon and Christopher Robertson Nixon
2014 Kelsey A. Heffren and Taylor Kirch
2013 Kinyetta Nance
2012 Ziba Zehdar and Corey B. Jackson
2011 Peter D. Grassman
2010 Moustafa Mahmoud Ayad
2009 Sherri Berger
2008 Jason Gretencord
2007 Judith Bikel
2006 Kyle Naff
2005 Susan Sutherland
2004 Carissa Holler
2003 Beth Leitz
2002 Leslie Owens
2001 Avi Janssen

Berner-Nash Memorial Award

2016 Damian Duffy
2015 ShinJoung Yeo
2014 Thomas Mark Dousa
2013 Karen Wickett
2012 Minjie Chen
2011 Xiao Hu
2010 No award made
2009 Jin Ha Lee
2008 Joan Bessman Taylor and Timothy Patrick Hogan
2007 Debra Mitts-Smith
2006 Besiki Stvilia and Keren Moses Joshi
2005 Hong Cui
2004 Tonyia Tidline
2003 Michelle Kazmer
2002 Cecelia Merkel
2001 Ralph Wagner
2000 Yin Zhang
1999 No award made
1998 Mark A. Spasser
1997 Elizabeth Cardman
1996 Carole Palmer
1995 Edgar Albert Jones
1994 David Neale King
1993 Thomas Tanner
1992 Thomas David Walker
1991 Johanna Bradley and Tschera Connell
1990 No award made
1989 Marilyn Lester
1988 Michele Cloonan
1987 Richard E. Rubin
1986 No award made
1985 No award made
1984 Chandra Prabha and Carol Tenopir
1983 John Mark Tucker
1982 Julie Neway
1981 Mandana Sadigh-Behzadi and Ray Stinson
1980 Jeannette M. Kremer
1979 No award made
1978 Lawrence W. S. Auld
1977 Arthur P. Young
1976 No award made
1975 No award made
1974 William Robinson
1973 Donald G. Davis, Jr.
1972 Ann M. Fox

Anne M. Boyd Award/Beta Phi Mu

2016 Sierra Lynn Gregg
2015 Anna Trammell
2014 Lori A. Hurley and Julia Elizabeth Reynolds
2013 Adam Mann
2012 Miriam Betty Larson
2011 Ann Heinrichs
2010 Elizabeth S. Zitron
2009 Michelle Chronister
2008 Mark P. Newton
2007 Mary Aquila and Claudia Alcala Iniguez
2006 Annette Lesak
2005 Georgeann Burch
2004 Mary Katherine (Katy) Mullally
2003 Melissa Henderson
2002 Wendy Holliday
2001 Lynda Duke
2000 Susan Augustine
1999 Terrence Bennett
1998 Michelle Saunders
1997 Amy Brandt
1996 Helen Sheimo Flynn
1995 Melissa L. Becher
1994 Elizabeth Brucker
1993 Jessica George
1992 Christine Hintzman
1991 No award made
1990 No award made
1989 Janice Kemp
1988 Carolyn Hesler
1987 Dora Rose Bertram
1986 Edwin Harris
1985 Paul Michael George
1984 Johnna Hawkins Holloway
1983 Ruth Tomaschke
1982 Cynthia Fugate
1981 Stephen C. Smith
1980 Peggy Daub
1979 Rose Chenoweth
1978 Linda Hardin
1977 Rebecca T. Lenzini
1976 Lois Verlee Larson
1975 Judith Ann Kolata
1974 James E. Bales
1973 David Isaacson
1972 Olga Wise
1971 John Podeschi
1970 Sally Moffitt
1969 Cathleen Flanagan
1968 John F. Galvin
1967 David Zubatsky
1966 Anthony Warren
1965 Lynn Etta Padgitt
1964 Shela S. Fretwell
1963 Valmai Clark
1962 Leona Kathryn Taylor
1961 Margaret Jean Hager

Edith Harris Camp Award

2016 Tracey L. Vittorio
2015 Ann Matsushima Chiu
2014 Johna Louise Picco
2013 Amy Atkinson
2012 Ashley Loren Rayner
2011 Genevieve Marie Henricks
2010 Margaret Taylor
2009 Sarah Beth Okner

Jane B. and Robert B. Downs Professional Promise Award

2016 Chung-Yi Hou
2015 Hanna Reside
2014 Thomas George Padilla
2013 Dan Tracy
2012 Trevor Munoz
2011 Vardit Haimi-Cohen
2010 Harriett E. Green
2009 Jodi Schneider
2008 Patricia Myint Hswe
2007 Melissa Zilic and Parmit Chilana
2006 Julia Derden and Richard Urban
2005 Janet Pye
2004 Kevin Hawkins and Christine (Tina) Kirkham
2003 Elizabeth Pierre-Louis and Sarah Shreeves
2002 Timothy Hogan and Kristine Kasianovitz
2001 Kate McNeill
2000 Carol Inskeep and Gretel Stock
1999 Rebecca Graham
1998 Stephanie R. Davis
1997 Kara Cook and Lisa Mahoney
1996 Natalie Publow Ziarnik
1995 Elaine Bearden and Lisa W. Janicke
1994 Leah Cook
1993 Janet Lee-Smeltzer
1992 Elisa Ellen Mason
1991 Lora Lee Lennertz
1990 No award made
1989 No award made
1988 No award made
1987 Nancy Turner Els
1986 Leslie Troutman
1985 Susan E. Beck
1984 Mark Steven Ziomek
1983 Sharon Eckert
1982 Julia H. Koehler
1981 Marsha Fulton
1980 Peggy Ellen Daub
1979 Pamela Broadley
1978 Theresa Ashley
1977 Anders Dahlgren
1976 John W. Sondheim
1975 George F. McGregor, Jr.
1974 Michael N. Widener
1973 Barbara Ford and Jeanne Owen
1972 David Dowell and Samuel Morrison
1971 Catherine O'Connell and Norman Plair
1970 Daniel Tonkery and Donna Bessant
1969 Lawrence McGrath and Stanley Moreo
1968 Allen Mueller and Marilyn Serage
1967 Nancy Bock and Ann C. Kimzey
1966 Arlene Dowell and John Breinich
1965 Nancy Gross and Barbara McKelvey
1964 Verna June Carter, Michael H. Harris, and Anita Liden
1963 Carol Doty and Clayton D. Highum
1962 Doris Brainard, Christina Vestling, and Marcia Cooley
1961 Ursula Picache and David H. Smith

Faculty Special Award of Merit

2016 No award made
2015 Sarah Crissinger, Nicole Helregel, Alice Logue Mitchell, Kate Rojas, Madison Elizabeth Sullivan, Svetlozara Stoytcheva, and Jamie Viva Wittenberg
2014 Aisha L. Conner-Gaten
2013 Emma Clausen
2012 Chieh-Li Chin and Samuel D. Suber
2011 Adam Paul Rusch
2010 Caitlin Savage
2009 Emily Barney
2008 Kelly A. McCusker
2007 No award made
2006 Geoffrey Ross
2005 No award made
2004 No award made
2003 No award made
2002 Colin Koteles
2001 Richard Pearce-Moses
2000 Kevin Powell
1999 Jon Mark Bolthouse and Jill Gengler

Herbert Goldhor Award for Public Librarianship

2016 Michelle Biwer
2015 Kim Elizabeth Naples
2014 Katharine O’Brien
2013 Esther Berland
2012 Samantha M. Sednek
2011 Noelle S. Williams
2010 Rebecca L. Kasten
2009 Kristin LoDolce
2008 Laura Lowe and Jeanne Claire May
2007 Joella Peterson
2006 Jennifer Greene and Margaret Hommel
2005 Kristin Hungerford
2004 Sarah Dutelle
2003 Mary Pergander
2002 Fayrene Muhammad
2001 Lisa Oldoski
2000 Kathleen McDowell
1999 Pamela Tomka
1998 Carla R. Gregory and Sharon L. Highler
1997 Bridget MacMillan
1996 Ann G. Phillips and Charlene M. Downing
1995 Deanne W. Holshouser
1994 Louise Cayo
1993 Sara Suelflow
1992 Melissa Creighton

Peggy Harris Award

2016 Allison Thome
2015 Kate Rojas
2014 Miguel Ruiz
2013 Jennie Archer
2012 Shoshana Ruth Vegh-Gaynor
2011 Tarida Anantachai
2010 Susan Rae Rodgers
2009 Kate Leitner Sumner
2008 Beth A. Larkee and Muzhgan Israfil Nazarova
2007 Julie Yen
2006 Mark Lindner
2005 No award made
2004 No award made
2003 Matthew Beth
2002 Geraldine Dee
2001 Donna Trenda
2000 Jeff Gima
1999 Hannah Lammie
1998 Gabriel Gancarz
1997 Ann Bishop and Gregory Newby
1996 Kimberley A. Nystrom
1995 Carol DeVoss, Sally Eakin, Kathy Painter, and Willa Reed

Health Sciences Information Management Award

2016 Harathi Korrapati
2015 Sneha Agarwal
2014 Alvin Ray Stockdale
2013 No award made
2012 Catherine Larson
2011 Yasmeen Shorish
2010 Margaret Kathryn Gross
2009 Lisa Kish Ziliak
2008 Deborah R. Bowers and Teresa D. Jimenez
2007 Margaret Burnette
2006 James Brucker
2005 Lidia Hutcherson
2004 No award made
2003 Siobhan Champ-Blackwell
2002 Diane Rein
2001 Marie Sienkewicz and Lisa Wallis
2000 Lora Thompson
1999 No award made
1998 Melody M. Allison
1997 No award made
1996 Elizabeth H. Gremore Figa
1995 Ximena Chrisagis
1994 No award made
1993 Joyce E. Condon
1992 Linda S. Siegel

Kathryn Luther & William T Henderson Award

2016 Hailley Fargo

Information Systems/Technologies Award

2016 Elizabeth Wickes
2015 Sophie Wen-Ling Young
2014 Laura C. Miller
2013 Ryan Edge and Jonathan Kuik
2012 Jared Dunn
2011 Jacob Guy Jett
2010 William J. Marino, Jr. and Brent D. Fegley
2009 Adam Kehoe
2008 Jacob Odland
2007 Elizabeth Edwards
2006 Brant Chee
2005 Tod Olson
2004 Kelvin Kakugawa
2003 Kevin Reiss
2002 David Talkington
2001 Brandon Bowersox
2000 Dan Pape
1999 Qin He
1998 John E. laPlante
1997 Vincenzo Patone
1996 Kevin A. Ward
1995 Eric Johnson

Frances B. Jenkins Award

2016 Jason David Harvey
2015 Aleshia Huber
2014 No award made
2013 Megan O'Donnell
2012 Lynn R. Yarmey
2011 Bertha P. Chang
2010 Laksamee A. Putnam
2009 Melissa Lynn Gold
2008 Marijane K. White
2007 Thomas Harrod
2006 Pamela Shaw
2005 Jonathan Lorig
2004 Marjorie Hall
2003 Kevin Messner
2002 Susan Kendall
2001 Kevin Masters
2000 Tracy Gabridge
1999 Pamela Scales
1998 Sandra L. Stauffer
1997 Melissa Records
1996 Kristine K. Fowler
1995 Pamela M. Zilius
1994 Kathleen Clark
1993 June Ellis and John Stassi
1992 Rhonda Culbertson
1991 Daniel E. Burgard
1990 Timothy Cole
1989 Gregory Pratt
1988 Kathleen M. Wood
1987 Charles Huber
1986 Jennifer Sturgis
1985 James Hazen Graves
1984 Lois Margaret Bellamy
1983 Elena Romaniuk
1982 Mirian Stitzer

Library School Alumni Association Student Award

2016 Jarrett Dapier
2015 Kristin D. Petersheim
2014 Pia M. Hunter
2013 Brigitta Denning
2012 Victor Benitez
2011 David A. Kates
2010 Hakim A. Murphy
2009 Donna LaFollette
2008 Alex John Reczkowski
2007 Helen Linda
2006 Honore Bray
2005 Jomichele Seidl
2004 M. Brooke Helman
2003 Gwen Evans
2002 David Monroe
2001 Rose Allen

Alice Lohrer Award for Literature and Library Services for Youth

2016 Kasonde Mukonde
2015 Amy Broadmoore
2014 Katelyn B. Boucher
2013 Kelsey Bates
2012 Laurel Halfar and Tiffanie Anh Bui
2011 Katherine A. Hlousek
2010 Fong Ying Yi
2009 Kathryn Quealy
2008 Marcia Ann Brandt and Ann Ohms
2007 Lisa Weinstein and Kate Nicholoff
2006 Diane Foote and Marianne Martens
2005 Hope Morrison
2004 Natalie Hoyle
2003 Matthew Murrey
2002 April Spisak
2001 Jeannette Hulick

Hazel C. Rediger Award

2016 Nushrat Jahan Khan
2015 Svetlozara Stoytcheva
2014 Charlotte H. Roh
2013 Franklin Kramer
2012 Andrea Thomer
2011 Gina M. Reis
2010 Quinn Dombrowski
2009 Eric Harbeson
2008 Caroline Marie Nappo
2007 Karen Wickett
2006 Carrie Nelson
2005 Adam Mathes
2004 Sarah Cohen and Dipesh Navsaria
2003 Paul Marty
2002 James Simard
2001 Karen Medina
2000 Joanne Kaczmarek and Courtney Lowe
1999 Lynne Fors
1998 Harold Bloom and Chad Kahl
1997 Michael Leavy-Watts and Robert Richards, Jr.
1996 Heather A. McCammond-Watts
1995 Ramnauth Sookraj
1994 Meredith Smith and Linda Ewbank
1993 Melba Kurman

Joseph Rediger Librarian as Humanist Award

2016 Alfred Wallace
2015 Brian Sol Davidson and Jamie Viva Wittenberg
2014 Andrew Tenopir-Lundeen
2013 Julia Pollack
2012 Perry M. Collins
2011 Nathan Ray Frederickson
2010 Ana Lucic
2009 John Vincler
2008 Susan Jennifer Schwartzberg
2007 Perry Trolard

Social Justice Award

2016 Sarah Butt
2015 Heidi R. Johnson
2014 Thaddeus Andracki
2013 Lucas McKeever
2012 Helen Grace Jentzen
2011 Joe Coyle
2010 Jeanie Lynn Austin
2009 Noah Lenstra
2008 Michelle L. Torrise
2007 Camilla Fulton
2006 Matthew Cordial and Seon Hee Jeong
2005 Adam Davis
2004 Chad Fennell
2003 Keren Moses
2002 Lynn Dix and James Jacobs
2001 Cyndy Colletti

Undergraduate Best Paper Award

2016 No award made
2015 No award made
2014 No award made
2013 No award made
2012 No award made
2011 No award made
2010 No award made
2009 Mia Conner
2008 Dana M. Larson
2007 William Smith
2004 Aaron Huber
2003 Vinh Que Vu
2002 Ronald Kurian
2001 Kathy Simpson

Yingbo Zhou Memorial Fund Award

2016 Minhao Jiang
2015 No award made
2014 Yan Liu
2013 Xiaoyu Duan
2012 No award made
2011 Fei Xue